Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Urlop rodzicielski.
Od 17 czerwca 2013 r. rodzice wszystkich dzieci urodzonych od 1 stycznia 2013 r. będą mogli wykorzystać aż 52 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Ustawodawca postanowił, iż rodzicom będzie przysługiwać 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (z czego 14 tygodni przysługuje tylko matce dziecka), 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Przepisy dotyczące urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni pozostaną bez zmian. Tak jak dotychczas, urlop macierzyński może rozpocząć się już przed porodem. Przed przewidywaną datą porodu matka będzie mogła wykorzystać maksymalnie 6 tygodni urlopu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za czas urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Wprowadzane zmiany dotyczą również tej kwestii. Po nowelizacji, przez pierwsze 26 tygodni przysługiwać będzie zasiłek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, natomiast przez kolejne 26 tygodnie 60 proc. wynagrodzenia. Istnieje możliwość wcześniejszego zadeklarowania chęci skorzystania z przysługujących 52 tygodni urlopu. W takim wypadku przez cały ten okres będzie wypłacany zasiłek macierzyński w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Deklaracja ta jednak nie jest wiążąca i jeśli matka dziecka po wykorzystaniu części urlopu zdecyduje się zrezygnować z pozostałej przysługującej jej części, nastąpi wyrównanie dotychczas pobieranego 80 proc. zasiłku do wysokości 100 proc.
Aby skorzystać z przysługującego urlopu należy powiadomić pracodawcę najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem urlopu. Termin 14-dniowy dotyczy również powiadomienia pracodawcy o chęci skrócenia urlopu i powrotu do dotychczasowej pracy. Z urlopu rodzicielskiego będzie mogła skorzystać zarówno matka jak i ojciec dziecka, również jednocześnie, natomiast w takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać 26 tygodni.
Pracownicy – rodzice, chcący jednak łączyć urlop dodatkowy i rodzicielski z pracą, będą mieli taką możliwość jedynie w wymiarze nie wyższym niż pół etatu. Na podstawie obowiązujących przepisów wniosek pracownika o łączenie pracy z urlopem musi zostać przez pracodawcę uwzględniony. Po nowelizacji, wniosek o podjęcie pracy w niepełnym etacie nie będzie wiążący dla pracodawcy, który w przypadku stwierdzenia, że nie jest to możliwe ze względu na organizację lub rodzaj pracy może dokonać pisemnej odmowy z podaniem jej przyczyny.
Katarzyna Basista
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.