Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Ustawa o Karcie Dużej Rodziny
25 listopada rząd przyjął projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Taka Karta co prawda już funkcjonuje, aczkolwiek nie na podstawie ustawy, a rządowego programu dla rodzin wielodzietnych, przyjętego uchwałą nr 85 Rady Ministrów z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu dla rodzin wielodzietnych. Realizację tego programu umożliwia z kolei rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 maja 2014 roku w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu dla rodzin wielodzietnych. Uregulowanie powyższej materii w akcie o randze ustawy ma zwiększyć przejrzystość przepisów i zapewnić przyjętym rozwiązaniom stabilność.
O wydanie Karty Dużej Rodziny ubiegać się może członek rodziny wielodzietnej, tj. takiej, w której na wychowaniu rodziców, rodzica lub małżonka rodzica pozostaje co najmniej trójka dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 25 roku życia, jeśli dziecko podejmuje dalszą naukę. Wiek nie ma jednak znaczenia w odniesieniu do dziecka posiadającego orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności – znaczenie ma wówczas okres trwania niepełnosprawności. Rodzicom Kartę wydawać się będzie na czas nieokreślony. To samo dotyczy też Rodzin Zastępczych i Rodzinnych Domów Dziecka. Z kolei utrata uprawnień do korzystania z Karty przez jedno z dzieci, np. z powodu ukończenia przez dziecko 25 roku życia, nie pozbawia uprawnień do korzystania z Karty przez pozostałe dzieci, nawet jeśli wskutek tego rodzina nie będzie już formalnie traktowana jako wielodzietna. Organem wydającym Karty jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wydawana jest niezależnie od osiąganego w rodzinie dochodu, a w dodatku bezpłatnie. Co ważne, rodzina nie musi funkcjonować w formalnym związku – istotne jest bowiem jedynie, aby jedna z osób pozostających w związku posiadała co najmniej troje dzieci. Dla uzyskania Karty nie jest również przeszkodą brak wspólnego zamieszkania osób tworzących rodzinę.
Ustawa w zaproponowanym przez rząd kształcie, określa zatem zarówno zasady przyznawania Karty Dużej Rodziny, jak i zasady przyznawania uprawnień posiadaczom Karty i korzystania z tych uprawnień. Ustawa reguluje przy tym także sposób realizacji i finansowania zadań wynikających z projektowanej ustawy. Jeśli chodzi natomiast o konkretne uprawnienia, jakie niesie za sobą posiadanie Karty Dużej Rodziny, to są nimi różnorakie zwolnienia, ulgi i zniżki w dostępie do dóbr i usług – oferowanych zarówno przez instytucje podległe właściwym ministrom, jak i przez podmioty o prywatnym charakterze działalności. Podmioty uczestniczące w programie uprawnione są do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”. Pełna lista oferowanych zniżek dostępna jest na stronie www.rodzina.gov.pl Przykładowo, jako najważniejsze ze zniżek wymienić należy ulgi w przejazdach kolejowych – 37% zniżki przy zakupie biletu jednorazowego, 49% zniżki przy zakupie biletu miesięcznego; ulgi w opłatach paszportowych – 75% dla dzieci i 50% dla rodziców; zniżki do muzeów i do kina, zwolnienie z opłat za wstęp do parków narodowych., itp.
Wnioski o wydanie Karty na dotychczasowej podstawie prawnej można było składać już od 16 czerwca 2014 r. Już od stycznia 2015 r. ma natomiast wejść w życie omawiana ustawa, mająca przejąć regulację prawną dotyczącą Karty.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.