Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Ustawa o rzeczach znalezionych
W ustawie przewidziano utworzenie prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - krajowego rejestru utraconych dóbr kultury, który obejmie wszystkie zabytki skradzione lub nielegalnie wywiezione za granicę.
Nowością jest także fakt, że ustawa ustanawia organem odpowiedzialnym za przyjmowanie odnalezionych rzeczy starostę. Jego zadaniem będzie przede wszystkim ukształtowanie zasad i sposobów przejmowania znalezionych rzeczy, sposobów poszukiwania osób uprawnionych do ich odbioru, zasad przechowywania pieniędzy, papierów wartościowych i kosztowności oraz postępowania z przedmiotami o wartości historycznej, naukowej i artystycznej.
Ustawa określa minimalną wartość rzeczy znalezionej, pieniędzy lub papierów wartościowych, która powodowałaby obowiązek oddania rzeczy i równocześnie zobowiązywałaby starostę do publicznego ogłoszenia o znalezieniu - wartość o której mowa to 100 zł. Znaleźne w wysokości 1/10 wartości znalezionej rzeczy będzie należało się znalazcy, jeżeli zgłosi swoje roszczenie w momencie wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru. Istotnym jest, iż jeżeli rzecz nie zostanie odebrana w ciągu jednego roku od doręczenia wezwania lub (gdy wezwanie było niemożliwe), w ciągu dwóch lat od jej znalezienia, stanie się własnością znalazcy. Jeżeli wartość rzeczy znalezionej przekroczy 5 tys. zł, starosta będzie miał obowiązek zamieścić ogłoszenie w dzienniku lokalnym lub ogólnopolskim oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy rzecz zostałaby znaleziona w budynku publicznym lub środkach komunikacji i w takim stanie rzeczy znalazca powinien oddać rzecz zarządcy budynku lub przewoźnikowi. Natomiast przedmiot, którego posiadanie wymaga zezwolenia np. amunicja czy broń, należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.
Ustawą zajmą się teraz senatorowie.
PrawoDlaKazdego.pl
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.