Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Utrata stanowiska przez komornika będzie mogła nastąpić z mocy prawa
21 listopada 2014 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, którą uchwalono 10 października. Najistotniejszą zmianą, jaką zmiana tych przepisów za sobą niesie, jest wprowadzenie możliwości utraty stanowiska komornika z mocy samego prawa – bez uprzedniej decyzji w tym przedmiocie.
Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów, odwołanie komornika ze stanowiska leży w kompetencji Ministra Sprawiedliwości, który dokonuje odwołania z przyczyn określonych w art. 15a ust. 1 ustawy, czyli w przypadku m. in.:
· rezygnacji z pełnienia obowiązków komornika;
· uznania komornika przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za całkowicie niezdolnego do pełnienia obowiązków z powodu choroby lub utraty sił, lub nieuzasadnionej odmowy poddania się takiemu badaniu mimo skierowania na nie;
· ukończenia 70 rok życia;
· prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
· ubezwłasnowolnienia częściowego bądź całkowitego;
· ukarania prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym karą wydalenia ze służby komorniczej;
· nie zawarcia przez komornika umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, lub zawinionej utraty tegoż ubezpieczenia.
Wskazuje się jednak, że w pewnych sytuacjach, jakimi są rezygnacja ze stanowiska, prawomocne skazanie za umyślne przestępstwo oraz wydalenie ze służby komorniczej orzeczeniem sądu dyscyplinarnego – decyzja Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu ze stanowiska nie jest konieczna i w tych wypadkach odwołanie komornika ze stanowiska powinno następować z mocy prawa.
Uchwalona zmiana ma istotny walor praktyczny, bowiem nie dopuszcza do sytuacji, kiedy komornik skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub wydalony ze służby, do wydania decyzji o odwołaniu przez Ministra formalnie w dalszym ciągu jest funkcjonariuszem publicznym.
Zgodnie z nowymi przepisami, komornik utraci prawo do wykonywania zawodu automatycznie po złożeniu rezygnacji ze stanowiska i odpowiednio, po uprawomocnieniu się orzeczenia dyscyplinarnego i wyroku skazującego.
Znowelizowane przepisy zaczną obowiązywać po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia ustawy zmieniającej w Dzienniku Ustaw.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.