Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Weszła w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej.
Od 12 października 2013 r. obowiązuje nowelizacja Ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej, uchwalona przez Sejm 30 sierpnia 2013 r. i 16 września 2013 podpisana przez Prezydenta, która wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywę unijną z 15 lutego 2011 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania.
Uchwalone rozwiązania mają usprawnić wymianę informacji między administracją podatkową z Polski, a jej odpowiednikami z pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej. Natomiast sprawna współpraca pomiędzy organami skarbowymi ma wpłynąć na poprawę ściągalności podatków, a także zapobiegać oszustwom podatkowym i uchylaniu się od płacenia podatków.
Co istotne, ustawa nie nakłada na podatników żadnych nowych obowiązków. Zgodnie z nowelizacją organy podatkowe mają wymieniać wyłącznie istotne informacje dotyczące podatków, które stanowią dochód budżetu państwa oraz samorządu terytorialnego. Współpraca nie będzie dotyczyła informacji o podatku VAT, cłach i podatku akcyzowym, a także składkach na ubezpieczenie społeczne, opłacie skarbowej, należnościach wynikających z umów, w tym wynagrodzeniach za usługi użyteczności publicznej.
Unormowania nowelizacji wprowadzają również nowe możliwości korzystania z pomocy organów podatkowych innych państw członkowskich przy doręczaniu pism. Wówczas, gdy doręczenie pocztą lub elektronicznie nie będzie możliwe lub będzie utrudnione, ustawa upoważnia ministra finansów do wskazania w rozporządzeniu organów podatkowych, które będą występowały w tych sprawach. Przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące doręczeń będą odpowiednio stosowane także do doręczania przez naczelników urzędów skarbowych pism pochodzących od organów podatkowych innych państw.
Ustawa upraszcza także zasady wszczynania i prowadzenia kontroli podatnika jednocześnie w kraju i za granicą. Do tej pory, aby móc przeprowadzić tego typu kontrolę, konieczne było uzyskanie specjalnego porozumienia. Po nowelizacji, jednoczesne kontrole będą mogły być przeprowadzane na podstawie bezpośrednich uzgodnień ministra finansów z organami podatkowymi innych państw. Zawarcie porozumienia nadal będzie niezbędne, jeśli urzędnicy podatkowi innych państw mieliby przebywać w siedzibach polskich organów podatkowych i urzędów kontroli skarbowej oraz uczestniczyć w postępowaniach podatkowych i kontrolnych. Każdorazowo porozumienia będzie zawierał minister finansów z organem wnioskującym o przeprowadzenie tych czynności.
Piotr Bryndal
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.