Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Wprowadzenie WIA - wiążącej informacji akcyzowej
Z dniem 1 stycznia 2015 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 1662), weszła w życie nowelizacja, na podstawie której do ustawy o podatku akcyzowym został dodany dział Ia
Wskazana nowelizacja dot. wprowadzenia tzw. wiążącej informacji akcyzowej (WIA), która zgodnie z art. 7d ust. 1 „jest decyzją wydawaną na potrzeby opodatkowania wyrobu akcyzowego albo samochodu osobowego akcyzą, organizacji obrotu wyrobami akcyzowymi lub oznaczania znakami akcyzy tych wyrobów, która określa:
1) klasyfikację wyrobu akcyzowego albo samochodu osobowego w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) albo
2) rodzaj wyrobu akcyzowego przez opis tego wyrobu w takim stopniu szczegółowości, który jest wystarczający do określenia opodatkowania wyrobu akcyzowego akcyzą, organizacji obrotu wyrobami akcyzowymi lub oznaczania znakami akcyzy tych wyrobów”.
Zgodnie z przepisami, WIA wiąże organy podatkowe wobec podmiotu, na rzecz którego została wydana, w odniesieniu do wyrobów akcyzowych albo samochodów osobowych, wobec których czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą zostały dokonane po dniu, w którym została wydana.
Będzie obowiązywać, nie jak do tej pory 3 lata, ale zgodnie z art. 7h ust. 1 do zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie akcyzy odnoszącej się do wyrobu akcyzowego albo samochodu osobowego, w wyniku której WIA staje się niezgodna z tymi przepisami. Podmiot na rzecz którego wydano WIA będzie mógł jeszcze przez następne 6 miesięcy od daty utraty ważności ją stosować pod warunkiem, że dotyczy ona wyrobu akcyzowego albo samochodu osobowego, będącego przedmiotem działalności gospodarczej posiadacza WIA.
WIA będzie wydawana na wniosek sformułowany według wzoru określonego rozporządzeniem Ministra właściwego do spraw finansów, a organ podatkowy będzie wydawał WIA bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku o wydanie WIA. Do tego terminu nie wlicza się terminów i okresów, o których mowa w art. 139 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
Organ podatkowy wyda decyzję o odmowie wydania WIA w trzech przypadkach: 1) gdy wniosek nie będzie dotyczył wyrobu akcyzowego albo samochodu osobowego, 2) gdy podmiot na rzecz którego ma być wydana WIA, posiada już obowiązującą wiążącą informację taryfową, 3) gdy podmiot posiada już wydaną w tym zakresie interpretację indywidualną.
Michał Woszczyna
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.