Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wyborach w 2014 roku.
25 maja wyboru do Parlamentu Europejskiego - Polacy wybiorą w nich 51 posłów do Parlamentu Europejskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego prawo do bycia wybieranym posiadają wszyscy obywatele Unii Europejskiej którzy ukończyli 18 lat i dysponują pełnią praw obywatelskich. Obowiązuje zasada proporcjonalności, a więc przeliczenia głosów na liczbę mandatów. Minimalny próg wyborczy dla komitetów okręgowych wynosi 5% ważnych głosów. W przebiegu wyborów kraj podzielony jest na trzynaście wielomandatowych okręgów wyborczych. Posłowie do Parlamentu Europejskiego nie są związani żadnymi instrukcjami i nie mogą być odwołani. Mandatu posła do Parlamentu Europejskiego nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu posła na Sejm albo Senat RP.
Prawo zgłaszania kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego przysługuje komitetowi wyborczemu partii politycznej, koalicyjnemu komitetowi wyborczemu, komitetowi wyborczemu wyborców. Lista kandydatów powinna być poparta podpisami co najmniej 10 000 wyborców.
16 listopada wybory samorządowe - Polacy wybiorą radnych gminy, radnych powiatu, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przebiegają one na zasadzie ordynacji większościowej w gminach, które nie są powiatami oraz na zasadzie systemu proporcjonalnego w powiatach, województwach i w miastach powiatowych. Prawo do bycia wybieranym posiadają osoby, które ukończyły 18 lat oraz są na stałe zameldowane w danej gminie. Prawo zgłaszania kandydatów na radnych przysługuje komitetowi wyborczemu partii politycznej, koalicyjnemu komitetowi wyborczemu, komitetowi wyborczemu organizacji, komitetowi wyborczemu wyborców. Do utworzenia komitetu wyborczego wymagane jest minimum 15 osób. Po zebraniu co najmniej 1 000 podpisów popierających utworzenie komitetu wyborczego tworzy się komitet.
Jak pokonać przeszkody?
Jeżeli mieszkasz za granicą, możesz zgłosić w konsulacie zamiar głosowania korespondencyjnego lub głosować w utworzony za granicą obwodach głosowania. W przypadku przebywania w trakcie wyborów w podróży morskiej, zagłosować można w obwodzie wyborczym utworzonym na statku. Wyborcy niepełnosprawni mogą dopisać się do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania a chcący głosowania w lokalu wyborczym przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a, zgłaszają to odpowiednio wójtowi gminy, burmistrzowi miasta lub prezydentowi miasta.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.