Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zakaz palenia węglem w woj. małopolskim jest nieważny?
W listopadzie 2013 r., z uwagi na krytycznie wysoki poziom zanieczyszczeń w powietrzu województwa małopolskiego, sejmik województwa uchwalił zakaz stosowania paliw stałych, np. węgla, do ogrzewania domów i mieszkań. Dopuszczono przy tym jednak palenie drewna w domowych kominkach.
Powyższą uchwałę zaskarżono do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, zarzucając jej naruszenie zasad konstytucyjnych, takich jak zasada równości obywateli, zasada swobody działalności gospodarczej. Skarżący podnieśli, że zakaz pogorszy sytuację najuboższych mieszkańców, których nie stać na ogrzewanie gazem ziemnym lub korzystanie z usług miejskiej sieci grzewczej, a przy tym wcale nie poprawi jakości powietrza na terenie województwa.
Sąd przychylił się do wniesionej skargi, zauważając ponad wskazane zarzuty, że będące podstawą dla uchwały prawo ochrony środowiska, a konkretnie art. 96 tej ustawy, nie daje podstaw dla różnicowania sytuacji obywateli - w kwestii możności lub niemożności stosowania danych paliw grzewczych - w zależności od celu, jakiemu ma ono służyć. Co więcej, WSA wskazał, że uchwała narusza przy tym zasady techniki prawodawczej poprzez fakt, że nie wynika z niej jasno, kto jest jej adresatem – co nie może mieć miejsca zwłaszcza w sytuacji, jeśli uchwała przewiduje sankcje karne za niezastosowanie się do jej postanowień. Krakowski sąd administracyjny nie omieszkał też wskazać na niepełność i luki w zaskarżonej regulacji.
Wyrok stwierdzający nieważność uchwały sejmiku nie jest jednak jeszcze prawomocny, stąd może być jeszcze zaskarżony do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jakkolwiek należy się zgodzić z uchybieniami treściowymi, jakie wskazał w uchwale WSA w Krakowie – to jednak można mieć wątpliwości, czy aby na pewno uchwała sejmiku województwa w zakresie zakazu paliw stałych tak bardzo godzi w interesy obywateli. Zakaz palenia węglem dotyczy bowiem nowobudowanych budynków, a co do już istniejących przewidziano 5-letni okres przejściowy na dostosowanie się do treści zakazu. Warto także wiedzieć, że w związku z zakazem przewidziano także dofinansowania dla najuboższych, dla których węgiel jest najtańszym źródłem ciepła. Klucz to znać swoje prawa.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.