Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zmiany dot. postępowania wieczystoksięgowego
Obecnie trwają prace nad nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego, przewidującą informatyzację postepowania wieczystoksięgowego.
Projekt zakłada, że notariusze, komornicy i naczelnicy urzędów skarbowych (ci ostatni działając jako organy egzekucyjne), tak wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej, jak i wniosek o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości, będą zobowiązani składać w formie elektronicznej. Będzie się to odbywać poprzez obsługujący elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe system teleinformatyczny, za pomocą indywidualnego konta każdego notariusza, komornika i naczelnika urzędu skarbowego. Póki co, podmioty te będą składać elektronicznie same wnioski, opatrując je przy tym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Same dokumenty, będące podstawą wpisu będą natomiast funkcjonować w formie dotychczasowej, czyli papierowej. Nie będą one dołączane do wniosków w formie elektronicznej, z wyjątkiem przypadku, kiedy oryginalnie powstały one właśnie w takiej formie. Jeszcze większym uproszczeniem ma być wprowadzenie elektronicznych formularzy dla składanych wniosków.
Nowelizacja ma na celu głównie przyspieszenie postępowania wieczystoksięgowego i zwiększenie pewności obrotu nieruchomościami. Dzięki elektronicznej formie wniosku o wpis do księgi wieczystej, szybciej będzie widoczna w systemie także sama informacja dotycząca sprzedaży lub obciążenia nieruchomości, a tym samym jej nabywca będzie miał pewność co do jej stanu prawnego.
Ustawa o zmianie Kodeksu cywilnego i niektórych innych ustaw, wraz z poprawkami naniesionymi przez Senat, trafi teraz z powrotem do Sejmu.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.