Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zmiany w prawie drogowym - na lepsze!
Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się poselskimi projektami zmian w Prawie o ruchu drogowym oraz Ustawy o drogach publicznych. Główny nurt tych projektów obejmuje ograniczenie liczby fotoradarów oraz likwidację dowolności w ich ustawianiu.
Poselskie propozycje mają na celu regulację zasad lokalizowania fotoradarów poprzez, bądź to odwołanie się do statystyk określających średnią liczbę wypadków na danym odcinku drogi publicznej, bądź to przez wyznaczenie minimalnej odległości między kolejnymi fotoradarami. Rozważanym wariantem jest też lokalizacja ich w miejscach szczególnie wrażliwych w kontekście bezpieczeństwa drogowego np. okolice szkół czy szpitali.
Zmianie ma ulec przeznaczenie środków uzyskiwanych z mandatów nakładanych na kierowców zarejestrowanych przez fotoradar. Kierowane one mają być w całości i bezpośrednio do Krajowego Funduszu Drogowego i przeznaczane na modernizację dróg i infrastruktury drogowej. Takie rozwiązanie ma wykluczyć występującą obecnie sytuację, gdzie dochody uzyskane dzięki fotoradarom trafiają do budżetu i tylko część z nich przeznaczana jest na drogi i poprawę bezpieczeństwa. Postuluje się także utworzenie rezerwy celowej o nazwie „Fundusz Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych”, świadczącej pomoc osobom poszkodowanym w ruchu drogowym.
Zasilony nowymi środkami Krajowy Fundusz Drogowy ma przejąć jednocześnie finansowanie zadań Głównego Inspektora Transportu Drogowego związanych z zapewnieniem funkcjonowania stacjonarnych fotoradarów.
Większość ostatnich nowelizacji prawa dotyczącego fotoradarów mroziła krew w żyłach kierowców. Tym razem może rzeczywiście chodzi o poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Paweł Chrząszcz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.