Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zmiany w ustawach o izbach celnych oraz urzędach i izbach skarbowych.
2 września br. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Służbie Celnej oraz ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Zmiany wpłyną głównie na lepsze funkcjonowanie struktury organizacyjnej administracji podatkowej, sprawniejszą komunikację między izbą a urzędami skarbowymi, przeciwdziałanie zagrożeniom dla wpływów budżetu państwa płynących z przemytu i korupcji oraz ograniczą występowanie zjawiska nepotyzmu.
Nowelizacja dotkliwie potraktuje funkcjonariuszy izb celnych, którzy od tej pory będą objęci badaniem psychofizjologicznym i zakazem korzystania z prywatnych środków łączności (telefonów, laptopów, tabletów) będąc na służbie. Poza tym nałożony zostaje obowiązek składania przez funkcjonariuszy celnych i osoby zatrudnione w Służbie Celnej informacji o pracy w administracji celnej małżonków, krewnych, osób prowadzących z nim wspólne gospodarstwo domowe. Wszystkie te zmiany mają zapobiegać korupcji, przemytowi oraz wykorzystywaniu stanowiska do protegowania i faworyzowania członków własnej rodziny.
Rozwiązania przyjęte w ustawie o urzędach i izbach skarbowych mają w praktyce polegać na edukowaniu społeczeństwa w kwestiach podatkowych, informowanie podatników o ich prawach i obowiązkach oraz przekazywanie im umiejętności dotyczących m.in. wypełniania druków i formularzy podatkowych. W ocenie Ministra Finansów ma to przyczynić się do zwiększenia stopnia dobrowolności w wypełnianiu obowiązków podatkowych. Ponad to ma zostać skonsolidowana struktura organizacyjna organów podatkowych. Oznacza to przekształcenie izby skarbowej i podległych jej urzędów skarbowych, działających na terenie województwa, w jedną jednostkę budżetową, która będzie stanowiła jeden urząd. W takim urzędzie zadania kierownika będzie wykonywał dyrektor izby skarbowej, a pracodawcą osób w nim zatrudnionych będzie izba skarbowa.
Przedsiębiorców oraz podatników z pewnością ucieszy fakt, że nowe regulacje przewidują scentralizowanie poboru należności celnych, podatkowych i innych poprzez wprowadzenie jednego okienka rozliczeniowego dla przedsiębiorców. Wpłaty będą dokonywane na konto jednej izby celnej, co wpłynie na szybsze rozliczanie przedsiębiorców i podatników oraz redukcję kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Patryk Hatak
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.