Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zmiany w ustawie o rodzinnych ogródkach działkowych.
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012 roku (sygn. K8/2010) uznającym niekonstytucyjność 24 fundamentalnych artykułów ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, do dnia 21 stycznia 2014 roku wymagana była nowelizacja niekonstytucyjnych przepisów.
Trybunał Konstytucyjny wdając wyrok w pełnym składzie podtrzymał dotychczasową wykładnię wynikającą z orzeczeń Trybunału z lat 1996 (sprawa K 27/95), 2002 (sprawa K 39/00) oraz 2008 (sprawa K 61/07). Rozstrzygnięcia to dotyczyły przede wszystkim negatywnej oceny rozwiązań ustawowych zapewniających Polskiemu Związkowi Działkowców pozycję monopolisty w zakresie dostępu do gruntów i zarządzania ogrodami działkowymi.
Nowo wprowadzony akt kompleksowo reguluje zasady funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). Określa nie tylko prawa i obowiązki działkowców, ale również wprowadza prawo do zrzeszania się w różnego rodzaju stowarzyszenia ogrodowe. Warto wspomnieć, iż jest to jedna z niewielu sytuacji gdy w ramach ustawy uwzględnione zostały postulaty z projektu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.
Akt rozwiązuje kwestię monopolu PZD, a ponadto wprowadza obowiązek zdecydowania (najpóźniej 19 stycznia 2015) przez działkowców czy w dalszym ciągu chcą należeć do ogólnopolskiego stowarzyszenia powstałego z dawnego PZD czy też stworzą własne zrzeszenia działkowców. Ustawa reguluje również zasady i tryb tworzenia i działania stowarzyszeń ogrodowych z uwzględnieniem praw zrzeszonych w nich działkowców.
Wprowadzono również przepisy gwarantujące dotychczasowym działkowcom prawa do działki, a uregulowanie prawa do działki następować będzie na podstawie umowy dzierżawy działkowej. Zgodnie z ustawą, na terenie RDO zakazane jest prowadzenie działalności gospodarczej oraz działalności zarobkowej a także wykorzystywanie działek do zamieszkania.
W ustawie nie zawarto przepisów dotyczących przekształceń własnościowych oraz dziedziczenia, ma to zostać unormowane w odrębnym akcie. Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. 2014 poz. 40) weszła w życie 19 stycznia 2014 r.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.