Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Skutki niemożności doręczenia pisma w postępowaniu cywilnym.
Skutki niemożności doręczenia pisma w postępowaniu cywilnym.
Doręczenie pisma, jak już była o tym mowa (patrz: http://prawodlakazdego.pl/content/dor%C4%99czenia-w-post%C4%99powaniu-cy...), jest kwestią niezmiernie istotną. Jednym z przykładów na poparcie powyższego może być fakt, że jeśli postępowanie zostało już wszczęte, to niedoręczenie pozwanemu zawiadomienia o rozprawie skutkować będzie tym, że nie może być wydany w sprawie wyrok zaoczny. Co jednak dzieje się z pismem w przypadku, gdy doręczenie adresatowi nie może nastąpić i jakie niesie to za sobą skutki?
W przypadku takim, pismo zostaje złożone w placówce pocztowej operatora doręczającego – a na drzwiach mieszkania adresata zostawia się awizo ze wskazaniem gdzie i kiedy pismo pozostawiono, a także informuje się, że powinno ono zostać odebrane w przeciągu 7 dni od wywieszenia zawiadomienia. Po bezskutecznym upływie wskazanych 7 dni, próbę doręczenia adresatowi ponawia się – a przy ponownej niemożności doręczenia, zostawia się kolejne awizo, z kolejnym 7 dniowym terminem wyznaczonym na odbiór. Gdy po ponownym zawiadomieniu pismo dalej nie zostaje odebrane, zwracane jest do sądu z adnotacją, że doręczenie nie nastąpiło.
Aby odebrać pismo w placówce pocztowej nie jest wymagane osobiste stawiennictwo, jeśli jednak chcemy, żeby ktoś odebrał za nas przesyłkę, potrzebne jest do tego pełnomocnictwo.
Problemem może być jednak zmiana adresu. Jeśli nasz aktualny adres zamieszkania nie pokrywa się z tym podanym do ewidencji przez osoby fizyczne, lub podanym do rejestru przez osoby prawne lub organizacje (jak również osoby fizyczne podlegające wpisowi do rejestru), a fakt nieujawnienia w ewidencji lub rejestrze aktualnych danych skutkuje niemożnością doręczenia – musimy liczyć się z negatywnymi skutkami braku aktualizacji naszych danych, bowiem w przypadku takim pismo pozostawia się w aktach ze skutkiem doręczenia. Jest to o tyle istotne, zwłaszcza dla podmiotów podlegających rejestrowi, że sąd rejestrowy przy ogłoszeniu lub doręczeniu postanowienia o pierwszym wpisie poucza wnioskodawcę o skutkach zaniedbania ujawnienia w rejestrze zmiany adresu. Powyżej zarysowana fikcja doręczenia nie grozi nam tylko wtedy, jeśli nasze nowe miejsce zamieszkania jest sądowi znane.
Podobna fikcja doręczenia występuje w sytuacji, gdy doręczyciel zastanie adresata, a ten, wiedząc co może zawierać pismo odmawia jego przyjęcia. Wtedy również pismo uważa się za doręczone, a doręczający zwraca pismo do sądu z adnotacją o odmowie jego przyjęcia.
O doniosłości prawnej doręczenia może świadczyć m. in. fakt, że większość terminów w postępowaniu cywilnym rozpoczyna bieg właśnie od chwili doręczenia danego pisma adresatowi.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.